Jak neskočit realiťákovi na špek?

25. 8. 2024

Ačkoliv je v mnoha zemích, například v USA, realitní makléř považován za nepostradatelnou součást procesu prodeje nemovitosti – ať už pro prodávající, nebo kupující – u nás doma se na tuto profesi často dívá jinak. Zatímco za oceánem si nikdo nedovede představit prodej bez odborné pomoci, u nás je realitní makléř někdy spíše považován za překážku než za pomocníka.

Prodám si sám a ušetřím

Možná si říkáte, že nejlepší, co můžete udělat, je vůbec nikomu nevolat a prodat si nemovitost sami. A víte co? Ještě před 15 lety bych s vámi naprosto souhlasil. Řekl bych: „Ano, přesně tak! Udělejte to sami!“

Ale jak se říká, člověk míní, život mění. Když jsem sám začal pracovat v realitní kanceláři, měl jsem možnost sledovat, jak ti nejlepší v oboru prodávají nemovitosti, a postupně jsem také odhalil triky těch, které bychom mohli nazvat prostě „agenty“.

Můj názor se změnil. Najít si dobrého realitního makléře není jen dobrý nápad, je to skoro nutnost. Takový makléř totiž dokáže vaši nemovitost prodat rychleji a za vyšší cenu, než by se to podařilo vám samotným. A pokud vám navíc ušetří čas a zbaví vás zbytečných starostí, opravdu není důvod, proč ho neoslovit.

Realitní agent číhá za rohem

Ne každý, kdo se nazývá realitním makléřem, je tak úplně na vaší straně. Někteří „agenti“ vám sice slíbí, že vaši nemovitost prodají, což také obvykle dříve nebo později udělají, ale nebude je příliš zajímat, za jakou cenu. Hlavně, že vydělají oni, a běda vám, pokud by vás napadlo prodat si nemovitost bez nich!

Bohužel, dobrých realitních makléřů není stále mnoho a natrefit na „agenta“ také není nijak vzácné. Ale alespoň jedna dobrá zpráva – doba se mění a „agenti“ pomalu, ale jistě, mizí ze scény. Trochu s nadsázkou, ale tak to opravdu vidím.

Podle obleku jej nepoznáte

K tomu, že se situace lepší, přispěl i realitní zákon. Díky němu se z realitního makléře stala vázaná činnost, kterou lze vykonávat jen po složení zkoušek, případně získání odpovídajícího vzdělání nebo praxe. Tento zákon také upravuje řadu povinností a činností realitních kanceláří a makléřů, což pomáhá situaci postupně zlepšit. Prostě “agentem“ se už nemůže stát každý.

A jak poznáte dobrého realitního makléře od „agenta“? No, ten druhý na vás zkusí jeden nebo více speciálních triků. Otázka zní: Skočíte mu na to?

Při své práci používá speciální metody

Kosmonaut hledá byt

Na kosmonauty ani doktory snad dnes už nikdo nevěří, ale „agentí dinosauři“ to stejně zkoušejí.  Ještě stále občas po otevření schránky spolu s obvyklou poštou můžete vytáhnout ručně psaný lísteček. Na něm stojí něco ve stylu: „V tomto domě bych rád koupil byt. Jsem… kosmonaut… a mám hotovost.“ Zní to zajímavě, že? Ale než vás napadne vzít telefon a zavolat, raději to nedělejte.

Ve skutečnosti jde o trik některého „agenta“ bez práce, který se rozhodl vyplnit svůj den tím, že po okolí rozhodil tisíce podobných lístečků, a ti odvážnější je vylepí třeba ve výtahu. No, a někdo se vždycky chytí, že?

Prodám za nejvíce a mám na to kupce

Podali jste si inzerát na prodej nemovitosti a těšíte se na příval telefonátů od zájemců. A opravdu, telefon brzy začne zvonit. Jenže pozor – ve většině případů to nebudou kupci, ale „agenti“. Sliby, že prodají vaši nemovitost za nejvyšší cenu, a že už mají dokonce i kupce, se po chvíli začnou jen hrnout. Ale nenechte se zmást!

Nadhodnocení ceny nemovitosti vám totiž může ve finále způsobit úplně opačný problém. Nemovitost zůstane dlouho na trhu, což vás donutí postupně snižovat cenu. A tím se celý prodejní proces zbytečně prodlouží. Ale proč by to „agentovi“ vadilo? Jeho provize se přece nezmění, no ne?

Ticho, mistr agent přichází!

A teď pozor, na scénu vstupuje ten nejlepší „agent“ široko daleko. Jen já to umím nejlépe! Podívejte se, jak vás ohromím čísly – ani na prstech rukou a nohou nespočítám, kolik jiných jsem musel odmítnout, abych se k vám vůbec dostal na schůzku. Nemusíte mi nic říkat, jen mi tady hned podepište smlouvy. Já se jdu na to podívat, ale rovnou vám řeknu, že to prodám za nejvíc, protože jsem prostě mistr mezi „agenty“.

A co je na tom špatně? Samozřejmě úplně všechno. Dobrého makléře by měly především zajímat vaše potřeby a důvody, proč jste se rozhodli nemovitost prodat. Měl by si vás vyslechnout, jak si představujete průběh prodeje, jak rychle potřebujete prodat a co od celého procesu očekáváte.

Dobrý makléř se nad tím zamyslí a navrhne vám reálnou prodejní strategii, případně více scénářů, jak postupovat.

Poté by se měl člověk zamyslet nad tím, jestli to, co vám říká, je reálné a jestli se vaše představy shodují. A až poté se pustit do řešení smluv a dalších formalit.

A jak by to bylo s ,agentem” ? No, to ví jenom on sám 🙂

Vaše nemovitost je tak krásná, tu prodám za 10 milionů

Chápu, že to by každý majitel nemovitosti rád slyšel. Když realita odpovídá, proč to neříct? Ale spousta „agentů“ vás zasype právě takovou chválou jen proto, aby si zajistili váš podpis. A pak? Kupec se snad nějaký najde, a oni za tu veškerou chválu „slíznou smetanu.“

Víme, že nic není taková idylka, jak to na první pohled může vypadat – a to platí i pro vaši nemovitost. Někdy je lepší slyšet upřímnou radu, že ta výmalba bytu před pěti lety už zkrátka není nová. A že pár tisíc investovaných do nové výmalby by mohlo zvýšit atraktivitu a konečnou prodejní cenu.

Smlouva na 100 let

Když vám agent slíbí, že nemovitost prodá kdo ví jak rychle – nejlépe do týdne, protože kupci prý jen čekají, až mu to podepíšete.  Přesto bude ale potřebovat, abyste s ním uzavřeli smlouvu na podezřele dlouhou dobu, a samozřejmě exkluzivně. „Víte, kupci mohou čekat na financování z banky, takže se to může protáhnout,“ uslyšíte. Ale pozor! Jakmile to podepíšete, najednou má agent na všechno spoustu času. A když na tom dělá tak dlouho, přece si zaslouží řádnou odměnu, ne?

Víte, že realitní zákon umožňuje maximální trvání smlouvy 6 měsíců? A že je mnohem lepší uzavřít smlouvu o zprostředkování třeba jen na 1 měsíc? Pokud vidíte, že zájemci skutečně přicházejí a makléř odvádí svou práci dobře, můžete smlouvu jednoduše prodloužit dodatkem.

A co znamená exkluzivita v případě agenta? To, že pokud si nakonec najdete kupce sami, budete muset stejně agentovi zaplatit. Takže raději dvakrát měřte, než jednou podepíšete!

Jen jsem lehce nakoukl pod pokličku triků některých realitních agentů, ale věřte mi, že to není všechno. Pokud na takového narazíte, buďte připraveni – v rukávu má určitě ještě pár dalších „zaručených“ fíglů. Jeho hlavní cíl je jasný: prodat nemovitost co nejrychleji, sebrat co největší provizi a pak zmizet, než stihnete říct „katastr nemovitostí“.

Ale věřme, že časem bude takových agentů ubývat a že i u nás si realitní makléři získají respekt a důvěru. A třeba jednou nebudeme muset na makléře koukat s podezřením, ale spíš si říkat: „Jo, tomu můžu věřit.“